Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Realizacja programu Polskiej Akcji Humanitarnej "Świat w Przedszkolu" w grupie Pszczółek

Utworzono dnia 31.03.2023

W miesiącu marzec w grupie przedszkolnej Pszczółki był realizowany Program Polskiej Akcji Humanitarnej "Świat w Przedszkolu".

Celem programu  było przekazanie dzieciom poprzez zabawę i rozmowy, że jesteśmy częścią świata i nawet odległe geograficznie wydarzenia mają na nas wpływ. Program wpisuje się w załozenia edukacji globalnej: uczy tolerancji oraz przygotowuje odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

W ramach realizacji programu przedszkolaki uczestniczyły w 5 modułach tematycznych:

1. Noc i dzień - Jak wygląda Ziemia z różnych perspektyw?

Dzieci uświadomiły sobie, że Ziemia jest kulą i częścią kosmosu. Dowiedziały się, że na naszej planecie są rzeczy, które stworzył człowiek oraz takie zjawiska, które są od człowieka niezależne (są naturalne). Zrozumiały jak powstaje dzień i noc oraz na czym polegają różnice czasowe. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że na świat można patrzec z różnych perspektyw i każda z nich jest ważna.

2. Ciepło i zimno - Czym są zmiany klimatu?

Przedszkolaki poznały pojęcie klimatu oraz jak zmiany klimatyczne wpływają na ludzi i zwierzęta. Dzieci za pośrednictwem bajki "Kiepski klimat w Sosnowym lesie" dyskutowały na temat działań, które mogą wpłynąć na ograniczenie zmian klimatycznych.

3. Woda i życie - Co się dzieje, gdy nie ma wody?

Podczas zajęć Pszczółki uświadomiły sobie, że woda ma kluczowe znaczenie dla życia. Zdały sobie jednak sprawę, że dostęp do wody pitnej jest znacznie ograniczony na świecie i należy racjonalnie dysponować wodą.

4. Jedzenie i konsumpcja - Skąd pochodzi to, co jemy i pijemy?

Podczas zajęć dzieci wraz z sympatycznym bocianem Bolkiem odkrywały tajemnice fabryki czekolady. Przedszkolaki dowiedziały się, że część produktów spożywczych nie pochodzi z Polski. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że produkcja żywności okupiona jest ciężką pracą wielu ludzi, a zarobki tych osób są często nieadekwatne w stosunku do wykonanej pracy.

5. Migracje i integracja - Dlaczego ludzie opuszczają swoje miejsca zamieszkania?

Temat ten szczególnie pouszył serca dzieci. Wzruszyła je zwłaszcza historia chłopca uchodźcy "War Child. Batman". Przedszkolaki wykazały się empatią wobec ludzi, którzy z powodu konfliktu zbrojnego, ubóstwa lub katastrofy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania. Dzieci z grupy Pszczółek postanowilły podzielić się swoimi przemyśleniami z kolegami i koleżankami z innej grupy (Żuczków) wystawiając spektakl pod tytułem "Rodzina jeży uciela z polany."

GALERIE:

Spektakl "Rodzina jeży ucieka z polany"

Spektakl

Realizacja programu - moduły tematyczne.

Realizacja programu  - moduły tematyczne.

Licznik odwiedzin: